Menu
1-е место
Сбор и переработка отходов

Зелена коробка

Львов

Сервис по сор­ти­ров­ке от­хо­дов в учреж­де­ниях, ком­па­ниях с последую­щей пере­работ­кой вто­рич­ного сырья в новый про­дукт

fb w

Зелена коробка: наша мета перетворити сміття на щось нове

Ілля Петрик

адміністратор соціального підприємства «Зелена коробка»

Львівське соціальне підприємство «Зелена коробка» популяризує сортування сміття через продаж контейнерів та адресне вивезення невеликої кількості вторсировини.

У чому сталість бізнес-рішення? 

Комерційні організації оплачують послуги і товари, які надає «Зелена коробка» (вивезення вторсировини, придбання контейнерів для сортування відходів). Завдяки цим коштам покриваються витрати на функціонування соціальної складової — безкоштовного обслуговування неприбуткових установ: шкіл, дитячих садків, лікарень тощо. Ця ніша не заповнена в Україні: вторсировина вивозиться тільки великими обсягами, що ускладнює сортування в домашніх умовах і в невеликих установах. Проект легко масштабувати. 

Урятуватися від сміття 

Проект задумали у 2016 році. "У Львові тривала сміттєва криза, потрібно було шукати рішення, і от одним з них був такий формат", — ділиться Ілько Петрик, адміністратор соціального підприємства "Зелена коробка".

Починали утрьох — Михайло Гордич, Святослав Стець та Ілько Петрик. Щодо інших, то організатори називають свій проект напівволонтерським, тобто оплачують лише певну роботу, решту безкоштовно виконують ті львів’яни (переважно студенти), для яких ідея звільнення міста від сміття виявилася близькою. 

«Ми погодинно оплачуємо лише деяку роботу, але і це не великі гроші, тому ми дуже вдячні людям, які погоджуються на таке. Студенти допомагають нам в усьому: у водінні, сортуванні, виписуванні документів», — розповідає Ілько. Натепер у компанії є троє людей, що отримують погодинну оплату праці за сортування сміття на складі.

Першими інвестиціями у проект став грант від організації «Громади в розвитку». На отримані кошти вдалося запустити основні процеси роботи та закупити першу партію контейнерів. 

Перші контейнери почали встановлювати у травні 2017-го, а натепер уже мають понад 100 активних пунктів, організацій, шкіл чи інших компаній, які дійсно сортують і постійно віддають вторсировину. 

«Є ще велика кількість тих, хто купив собі контейнери для власного використання або сортує не так активно, і нам складніше це відстежити. Водночас ми вийшли за межі Львова», — ділиться Ілько. 

До хлопців часто звертаються, тому що лише вони у Львові беруться за вивезення невеликої кількості відходів. «Є компанії, які вивозять, наприклад, від 200 кг чи від кількох тонн. Але адресне вивезення невеликих мішків, коробок — то наша справа», — говорить він. 

Що можна здати 

Починали з пластику, скла та паперу, але поступово асортимент розширювали, оскільки був попит. Тепер вивозять батарейки та несортовану вторсировину. «У нас з’явилися контейнери для змішаних відходів: у квартирі чи невеликому офісі встановлюють один контейнер для вторсировини. Це зручно», — пояснює Ілько. 

Контейнер з п’ятишарового картону для використання у приміщеннях коштує 100 грн. Об’єм 85 л, висота 70 см. Кришки є кількох видів. Контейнери замовляють у компанії «Юні Пак», яка їх виготовляє з переробленої вторсировини. Компанія може привезти або надіслати контейнер поштою.

Зважаючи на ідею повторного використання відходів, «Зелена коробка» продає картонні будиночки для дітей. «Вони доволі великі, висотою 1, 5 м, у форматі розмальовки — стіни спеціально оброблені папером з відповідним орнаментом, віконцями, дверима. І це єдиний будиночок, який можна дійсно поремонтувати скотчем», — сміється Ілько. Коштує така іграшка із вторсировини 700 грн. Також планують продавати плетені кошики з пакувальної стрічки на металевому каркасі. Ілько наголошує, що це вдале рішення, оскільки більшість заводів не переробляють пакувальну стрічку.

Вартість вивезення будь-якого об’єму сміття — 50 грн. Умова — сировина має бути чистою та сухою. «Це несправедливо, адже людина, яка удома відсортувала три пакети, платить 50 грн, як і компанія, що відсортувала цілу фуру», — пояснює Ілько. Тому тарифи планують відкоригувати. Компанія не має прибутку, і це найбільша проблема «Зеленої коробки».

100 точок у Львовi

Зараз підприємство обслуговує майже 100 точок у Львові, серед яких 40% — це соціальні заклади, 60% — комерційні. Соціальні заклади – це школи, бібліотеки, дитсадки, лікарні. Комерційні — це насамперед IT-компанії, а також приватні особи, квартири чи ОСББ, що становлять майже 20% від комерційного сектору. 

Сміття із соціальних закладів вивозять за рахунок приватного сектору. «Компанії купують контейнери, за бажанням вони можуть заплатити більше, таким чином покривається частина витрат на встановлення контейнерів у соціальних закладах», — говорить директор. Назбиране за день ввечері вивозять на склад. Там іще раз сортують, оскільки люди сортують лише на три категорії. Сортування відбувається кілька разів на тиждень. 

Зараз компанія орендує приміщення площею 70 кв. м. Зі складу сировину вивозять на переробні заводи. Частину сировини хлопці вивозять самі, а, наприклад, для скляних пляшок замовляють вивезення із заводу.

«Зелена коробка» не працює з брудною вторсировиною, а також із деякими видами пластику, що не переробляють в Україні через шкідливість переробки — це прозорий та спінений полістирол, пластик третього типу, обмежено четвертого та п’ятого типів. 

Мікроавтобус «Зеленої коробки» може об’їздити за день 12-14 компаній, щоб забрати у них вторсировину і один раз повністю завантажити автомобіль. Кошти, сплачені за вивезення, не покривають витрати компанії на бензин. 

Кошти, отримані за контейнери, дозволяють покрити витрати за оренду складу та частину оплати праці. Гроші за здану сировину не завжди покривають витрати на зарплату. «Узимку ціни нижчі, тому що більші витрати газу для переплавлення пластику», — розповідає Ілько. 

Читайте про переможців конкурсу СТАЛО і голосуйте за кращих на сторінці рейтингу

Green Box Organic та мобільна станція сортування 

«Зелена коробка» планує створити мобільну станцію сортування у місті, щоб мотивувати якомога більше людей сортувати та здавати вторсировину. «Така станція могла би бути безкоштовною, а ми мали б прямий контакт зі споживачами. Таким чином міг би зрости наш соціальний капітал», — пояснює директор. 

 «Зелена коробка» проводить освітні лекції щодо сортування чи роботи з компанією у Львові та Дрогобичі. Лекції та соцмережі — це два основні інструменти для просування. Компанія бере участь у культурних заходах міста. 

Має партнерські відносини з еко-проектами з інших міст: Червоноград, Коломия, Івано-Франківськ, Запоріжжя, Київ, Одеса, тощо. Контейнери можуть надсилати поштою по всій Україні.

На початку осені компанія стартує з проектом Green Box Organic і пропонує контейнери для компосту: сировина перероблятиметься за допомогою мікроорганізмів на гумус без неприємного запаху. Контейнер розробили самі, він розділений за допомогою сітки у 3 см над дном на дві частини так, щоб на дні накопичувалася ЕМ-рідина, а зверху збирався гумус. Ці добрива компанія збирається продавати агрофірмам.   

Мета соціального підприємства «Зелена коробка» — популяризація практики сортування сміття, зменшення кількості відходів, що потрапляють на звалища, поліпшення екоситуації у Львові.

Экономика Зацікавленим у сортуванні компаніям і людям допомагають створити весь процес: проводять майстер-класи, надають інвентар, вивозять відсортовану сировину, виводять на ринок товари з переробленої вторсировини. Активно розвивається інтернет-магазин товарів із вторсировини. Проект збільшує кількість вторсировини, яка потрапляє до місцевих переробних підприємств, зменшуючи потребу в імпорті (пластикових гранулах, макулатурі).

Экология Величезна користь у порівнянні зі звичайним вивезенням відходів. Запропоновані картонні контейнери для сортування, які менш шкідливі при виробництві, ніж пластикові, легше переробляються.

Социум Формування в українців звички сортувати відходи і свідомо купувати речі, що можуть бути утилізовані. Це сприяє запуску переробних галузей в економіці, зменшує навантаження на звалища. Адміністратор соціального підприємства та більшість команди — студенти.

 Текст, фото, відео: Емма Солдатова