Menu
Спецноминация
За зоокрасоту, которая способна внести лепту в спасение мира.

ЛавГав

Социальное предпринимательство

Киев

Урны «Собача вбиральня» и биопакеты для уборки за собаками

fb w

ЛавГав: без собачого лайна на вулицях та в голові

Дмитро Федоренко

засновник проекту «ЛавГав»

Одна з ознак цивілізованого суспільства — сміливість поводитися відповідально навіть у неприємних ситуаціях. Органічні відходи від тварин у містах для Європи більше не проблема: це питання вирішує держава та кожен власник домашнього улюбленця. У нас — це зона відповідальності соціального проекту «ЛавГав», який узяв курс на Європу через чисті українські подвір’я.  

У чому сталість бізнес-рішення? 

Створення для широкого ринку високорентабельного продукту (смітники «Собача вбиральня» і біопакети для прибирання за собаками), що просуває соціальний аспект через основний інтерес власників собак — бути красивими власниками. Є можливість створити додатковий напрям бізнесу, пов’язаний із переробленням відходів життєдіяльності тварин.

І зійшов сніг… 

«А Діма займається лайном собачим», — так можна сказати про Дмитра Федоренка, соціального підприємця, засновника агенції Seventeam, проекту «Мурахи» та онлайн-медіа «Наш Київ». У 2015 році він нетривіально переосмислив здобутки Революції Гідності: одного весняного дня, коли сніг танув під теплим сонцем, Дмитро вийшов на подвір’я багатоповерхового будинку, у якому жив, і подумав: як же тут засрано. «Я зрозумів, що поки ми стоїмо по коліна у лайні, ні про яку Європу не варто й думати», — ділиться Дмитро.

Тоді він примотав до стовпа звичайний пластиковий пакет, який заповнив іншими пакетами, з повідомленням, що їх можна використовувати для прибирання за собаками. До кінця дня пакети закінчилися, а наступного ранку там з’явилися нові, а поклав їх туди вже не Дмитро. «Тоді я усвідомив, що це можна розвивати, це буде моїм проектом. Хтось поклав ті пакети, а отже, у мене з’явилися однодумці — це дуже драйвило», — розповідає Дмитро про старт проекту «ЛавГав», який розвиває у містах культуру прибирання за собаками. 

Про цю натхненну історію Дмитро написав у Facebook, однак зіткнувся з нерозумінням та негативом. У коментарях писали, мовляв невідомо, що засмічує середовище гірше — лайно чи пластикові пакети. Це мотивувало Дмитра діяти рішуче: він знайшов однодумців, які працюють над проектом і досі. Першими «співробітниками» стали його друг Андрій Пікалов та голова ГО «Наш Київ» Катерина Алимова. Разом вони вивчили аналогічні проекти у США та Польщі і почали розробляти перші смітники «Собача вбиральня». Виготовити саму конструкцію допоміг однокласник Дмитра, якого той зустрів випадково і який займався металоконструкціями. У межах експерименту першу партію з п’яти «вбиралень» розташували по Києву. Дозволу на це не питали. 

«Мені було плювати, тому що ми діяли в інтересах міста. Якби адміністрації щось не сподобалося і вона наказала б їх демонтувати, ми через партнерські медіа зробили б цей факт відомим, а це створило б для влади більшу проблему. Звісно, зараз ми працюємо масштабніше і намагаємося домовлятися», — розказую Дмитро. У місцях, де встановили перші «вбиральні», кількість власників, які прибирали за своїми собаками, збільшилася з майже нуля до 50%.

Від класичних «Собачих вбиралень» до відповідальної поведінки 

Ці перші конструкції ще можна зустріти у Києві, але вони вже раритет. Відтоді дизайн змінювався кілька разів, а портфель продукції збільшився. Окрім класичних «Собачих вбиралень» з контейнером для сміття, розробили спеціальну конструкцію без смітника для місць, у яких не можна викидати відходи, та «прищіпку» з пакетами, яку підвішують у під’їздах. Також є індивідуальний контейнер з пакетами, що виглядає як брелок.

І, звісно, самі пакети. Уже під час виготовлення другої партії «вбиралень» у «ЛавГав» зрозуміли, що проект не лише про чисті подвір’я, але й про екологічний спосіб життя. Нові пакети почали виготовляти з біодеградуючого полімеру, який за три роки у природі розкладається на полімерний пил. Наразі це оптимальне співвідношення ціни та альтернативності звичайним пакетам. Щороку компанія продає 300+ конструкцій і 150 тис. пакетів щомісяця. Виробництва розташовані у Дніпропетровській та Київській областях на приватних підприємствах. Клієнти — це забудовники та управляючі компанії, які одразу дбають про весь спектр послуг у новому житловому комплексі, комунальні підприємства та приватні особи. Найактивніше прибирають лайно за собаками в Одесі, Львові та Києві, збільшилася кількість замовлень із Харкова та Дніпра. Як оцінюють у «ЛавГав», у Києві сьогодні прибирають 15-20% власників собак, у межах України — приблизно 5%.  

Читайте про переможців конкурсу СТАЛО і голосуйте за кращих на сторінці рейтингу 

Органічне зростання та зміни 

На початковому етапі проекту думали і про перероблення продуктів життєдіяльності собак в органічні добрива. За три роки ідея не втратила своєї актуальності, у ній зацікавлені і комунальники. Головні перешкоди — недостатні для промислового масштабу об’єми відходів та потреба у сортувальній станції, адже містяни сприймають «Собачі вбиральні» як смітники і викидають туди не лише органічні відходи. 

Зараз у планах «ЛавГав» кілька задумів. Стратегічний бізнесовий — залучити до партнерства дистрибуційні компанії, що допомогло б швидше масштабуватися у межах України. Стратегічний соціальний — передати проект державі, адже саме вона мала б займатися благоустроєм міста. Тактичний — випустити до президентських виборів два типи пакетів для прибирання із зображеннями агіток основних кандидатів і влаштувати справжнє народне голосування.  

Экономика Протягом двох років мережа безкоштовних «Собачих вбиралень» збільшилася до більш ніж 300 у межах України. Щомісяця лише через власний інтернет-магазин продається майже 1000 упаковок біопакетів різних типів. У будинках проживає приблизно 4 млн собак, які залишають після себе 554 тис. тонн фекалій на рік. Менше 1% українських власників собак прибирають за своїм улюбленцем. Але у місцях «Собачих вбиральень» починають прибирати 20-50% власників чотирилапих.

Экология Використання продукції «ЛавГав» — це складова екологічного способу життя. Пакети для прибирання за тваринами виготовляються з оксі-біорозкладаних полімерів, які розкладаються за 2-3 роки на фракції і не шкодять природі.

Социум Реалізація ідеології цивілізованого утримання тварин у місті знижує напругу між власниками тварин та іншими містянами, зменшує ризик захворіти на інфекційні хвороби, що передаються через собачі фекалії, сприяє чистоті довкілля і розширенню зони персонального комфорту.

Автор Вікторія Лупенко 

Фото: Алена Владико 

Видео: Диана Коложяжная