Menu
Спецноминация
За здоровое, создающее ценности использование земли, полученной в награду за потрясения и потери.

ФайнаBerry

Фермерское хозяйство, еда

Львов

Семейная ферма по выращиванию экопродукции - клубники и овощей, а так же развивающая агротуризм. Основатель - ветеран АТО

fb

ФайнаBerry: агротуризм - це цікаво для міських жителів, що виросли «на асфальті»

Микола Стецьків

власник сімейної ферми «Файна Беррі», ветеран АТО

Повернувшись з фронту у березні 2015 року, ветеран АТО Микола Стецьків задумав створити власну справу. Заснувавши ферму на 10 сотках, він за три роки збільшив її розмір у дев’ять разів. Планує розвинути агротуризм, що збільшить кількість туристів, а отже, сприятиме створенню нових робочих місць для місцевих мешканців.

У чому сталість бізнес-рішення?

Сімейна ферма ФайнаBerry розташована недалеко від Львова: містянам зручно туди діставатися. Це важливо для успішної реалізації концепції агротуризму, який стає дедалі популярнішим. Містяни, приїжджаючи на ферму разом із сім’ями, можуть самі збирати ягоди або купити вже зібрані фермерські овочі та фрукти.

Перші зусилля

Пройшовши навчання для підприємців-початківців, Микола успішно захистив бізнес-план і отримав від держави 28 тис. грн на власну справу.

 «Досі я займався ремонтом приміщень, мене добре знали у Львові та за кордоном. Дорогою на роботу читав багато бізнес-літератури. Сильне враження справила книга Роберта Шарма «Монах, який продав свій Ferrari», вона змінила моє життя», — згадує він. 

 Для розвитку полуничного бізнесу потрібно було вирішити земельне питання. У Раковецькій сільській раді ветерану виділили безкоштовно 10 соток землі. Ще 20 соток орендував у своїх побратимів, які також отримали свої ділянки за державною програмою підтримки ветеранів. 

Назву фермі придумали друзі, розглядали декілька варіантів: «Ягідна фазенда», «Нямберрі», «Ягідний кошик», «Ягода від Миколи». Провели справжнє голосування, після якого переміг варіант «ФайнаBerry». 

На отримані від центру зайнятості кошти ветеран купив 2 тис. кущів ягід. Але тоді Микола нічого не знав ані про необхідність добрив, ані про кислотність ґрунтів, ані про сорти полуниці — усе робилося навмання. Тому й результат виявився незадовільним: із 2 тис. кущів прижилося лише 800. 

Читайте про переможців конкурсу СТАЛО і голосуйте за кращих на сторінці рейтингу

Навчання на власних помилках 

 У 2016 році Микола став учасником програми для ветеранів від фонду «Відродження», про яку дізнався від побратимів. Йому вдалося захистити бізнес-план на розширення господарства, завдяки чому отримав грант на 71 тис. грн на придбання теплиці. Вирощування полуниці у тепличних умовах збільшувало термін плодоносіння, а отже, підвищувало рентабельність бізнесу.

 Оскільки знань бракувало, уникнути помилок не вдалося. Підприємець купив теплицю площею 150 кв. м і засадив полуницею, хоча, як згодом виявилося, вона пристосована для вирощування городини. 

«Наступного року ми врахували помилки, тому у теплиці почали вирощувати помідори чері, а полуницю посадили на відкритому ґрунті. Площа землі в обробітку збільшилася з 30 соток до 1 га. Це переважно землі, які я брав в оренду у побратимів», — розповідає ветеран. 

Розширення бізнесу

 Особливість ведення сільського господарства у Львівській області — це кислотні ґрунти. Саме такі ділянки надають ветеранам, які просто не знають, що з ними робити. З одного боку, за таких умов було простіше знайти орендодавців, але з іншого — працювати на такій землі непросто.

 Доводилося навіть викорчовувати дерева. Для розширення бізнесу потрібні були додаткові кошти. За підрахунками підприємця, для того щоб розпочати полуничний бізнес, потрібно було 500 тис. грн на 1 га. 

Микола отримав 100 тис. грн з обласного бюджету під 5% річних на 5 років. Поки що це найкращі умови для фермерів. Ще 250 тис. грн йому надав інвестор. Решту 150 тис. грн узяв у товариша – він волонтер і соціально відповідальний бізнесмен. 

«ФайнаBerry» — це сімейний бізнес, в якому працюю я та дружина. Для роботи на фермі залучаємо працівників серед місцевих жителів. Кількість людей постійно змінюється. Зарплату плачу від виконаної роботи. На день виходить щонайменше 250 грн, а під час збирання ягід можна заробити і 500 грн», — ділиться Микола.  

Перспективи

 У планах Миколи — поступове збільшення кількості землі для розвитку господарства, а також використання біотехнологій.

 «Якось мене запитали, що я зробив би, якби мені дали мільйон доларів. Зараз я можу чітко відповісти: я купив би землю, адже тепер розумію, як на ній працювати. Для мене важливо, щоб полуниця не лише плодоносила, але й була корисною для людей. У мене самого п’ятеро дітей, тому я не можу накидати хімії. Надалі хочу експортувати ягоди в країни Євросоюзу. Однак для цього потрібно кооперуватися з іншими виробниками», — розповідає ветеран.

 У 2018 році Микола запустив іще один бізнес — агротуризм. Він дуже поширений у Європі та США. «Усе дуже просто: ви приїжджаєте на ділянку і самі збираєте полуницю. Скільки назбирали, стільки й заплатили. Це цікаво для міських жителів, які виросли «на асфальті», — розповідає ветеран. 

Экономика Інвестиції у запуск власної справи — 500 тис. грн на 1 га. За три роки збільшення площі ферми у 9 разів (з 10 соток до 0,9 га). Планує цього року вийти в нуль, розширити площу господарства, продавати ягоди не тільки приватним особам, але і в ресторани. Запуск агротуризму, який цікавий для міських жителів, що виросли «на асфальті».

Экология На фермі вирощують екологічну полуницю та овочі. У планах — вирощування органічної продукції для експорту у країни ЄС. Використовується картонна упаковка та шпонкові ящики. У перспективі — використання лише альтернативних видів електроенергії.

Социум Реабілітація для ветерана АТО через розвиток власного бізнесу. Створення робочих місць з високою зарплатою, що стримуватиме місцевих жителів від заробітчанства за кордоном.

Автор: Наталія Міняйло

Фото: ФайнаBerry