СТАЛО СТАЛО

ТРІЗ: наші турбіни на 15-20% перевищують ККД існуючих аналогів

Завдяки власним розробкам у напрямку вихрових турбін компанія ТРІЗ працює над ефективним використанням вторинних енергоресурсів

Власник, СЕО

Сергій Ладенко

керівник

Місто: Суми

Сайт

Компанію ТРІЗ, назва якої розшифровується як "Товариство реалізації інженерних завдань", організувала 26 років тому група фахівців у галузі відцентрових машин. Виробництво стартувало у 1990 році, і з тих пір компанія поставляє і модернізує обладнання для підприємств хімічної, нафтохімічної і газової промисловості.

Клієнти компанії, серед яких підприємства країн колишнього СРСР, Польщі та Чехії, експлуатують більше 150 найменувань відцентрового устаткування, модернізованого за технологією ТРІЗ.

Гроші в розробку нових напрямів

"Я працюю в ТРІЗ із 2003 року, і компанія постійно вкладає кошти у дослідження та розробку нових напрямів", — розповідає Сергій Ладенко, керівник відділу "Енергозбереження". 12 років тому декан факультету технічних систем та енергоефективних технологій Сумського університету запропонував йому, студенту п’ятого курсу, пройти практику на базі підприємства. "А директор "ТРІЗ" відразу взяв на роботу. Тому я паралельно закінчував навчання і опановував професію інженера-конструктора на практиці", — згадує Ладенко.

Як вирішити проблему втрати енергії в трубопроводі

У 2008 році його відділ спроектував і виготовив стенд для проведення випробувань вихрових турбін. Мета їх використання — вирішити проблему втрати енергії, яка виникає щоразу, коли в трубопроводі, згідно з технологією, знижується тиск газу (або пари). У хімічній, харчовій промисловості і газотранспортній системі таке відбувається щодня. 

При цьому втрачаються сотні МВт потужності, а енергоємність ВВП України становить 0,5 кг нафтового еквіваленту на 1 долар США з урахуванням паритету купівельної спроможності. При середньому значенні цього показника в світі — 0,21 кг.

"На базі вихрових турбін ми розробили і запатентували конструктивне рішення, яке дозволить використовувати вторинні енергоресурси. Над аналогами в Україні працюють три підприємства, але перевага нашого рішення у тому, що більшість точок дроселювання (зниження тиску газу в трубопроводі) — це турбіни малої потужності до 1 МВт. У аналогічних рішень на базі класичних турбін (осьових і центробіжних) за такої потужності висока частота обертання. Її необхідно знижувати, а це додаткові витрати і низький ККД. Ми розробили клас турбін, які як мінімум на 15-20% перевищують ККД доцентрових і осьових турбін у діапазоні потужності до 1 МВт", — пояснює суть рішення Ладенко.

Економія складе 393,7 млн грн на рік

Низька ціна на газ тривалий час стримувала інтерес до розробки — українські підприємства не дуже замислювалися над енергоефективністю. Але теперішня економічна ситуація змушує бізнес шукати можливості її підвищення.

ТРІЗ співпрацює з одним із державних підприємств: на його майданчику виготовляється агрегат. Компанія веде розробку турбогенераторів для підприємств харчової промисловості, де у виробництві використовуються котли, що генерують пару з тиском у 13 атмосфер. Потім його знижують до 4,5 атмосфери. На цій різниці, використовуючи технологію ТРІЗ, можна отримати додаткові 160 кВт енергії.

Щодо охорони навколишнього середовища, впровадження рішення зменшить викиди СО2. Що стосується економії та створення додаткових потужностей, то, за розрахунками Ладенка, переобладнання української газотранспортної системи дозволить виробляти додаткові 310 ГВт на рік.

За середньої ціни електроенергії для підприємств у 1,27 грн за кіловат економія складе 393,7 млн грн на рік.

Серед плюсів вихрових турбін — простота конструкції і недороге обслуговування.

Готові до збільшення попиту

Ладенко дивиться у майбутнє оптимістично, але стверджує, що для впровадження технології необхідне бажання держави. Нинішній енергоринок, де "правлять" обленерго, не зацікавлений у додаткових потужностях, створюваних незалежними постачальниками. Як приклад керівник відділу наводить досвід США, де, згідно із законодавством, 40% електроенергії повинні генерувати дрібні виробники.

ТРІЗ готова до збільшення попиту. Зараз у компанії працюють 140 осіб. У відділі "Енергозбереження" зайнято троє конструкторів, які продовжують дослідження вихрових турбін та їхню модернізацію. Сергій Ладенко так описує стан підприємства: "Усі ми живемо в капіталістичному світі, де виконуються ті роботи, за які платять гроші. Незважаючи на скрутний економічний стан країни, йде активне оснащення підприємства сучасними верстатами з числовим програмним управлінням. Компанія придбала нові майданчики, встановлює нове обладнання та набирає людей".

Економіка

На базі вихрових турбін компанія «ТРІЗ» розробила конструктивне рішення, яке дозволить використовувати вторинні енергоресурси. Це клас турбін, які на 15-20% перевищують ККД існуючих аналогів. Серед плюсів вихрових турбін — простота конструкції і недороге обслуговування. Також ведеться розробка турбогенераторів для підприємств харчової промисловості, де у виробництві використовуються котли. Технологія ТРІЗ дає можливість економити і отримати додаткові 160 кВт енергії.

Екологія

Впровадження обладнання, розробленого компанією, дає можливість ефективного використання вторинних енергоресурсів, які в даний момент переводяться у тепло і викидаються в навколишнє середовище. Це дозволяє знизити викиди парникових газів та економити невідновлювані джерела енергії.

Соціум

Конструктивне рішення компанії допоможе знизити енергоємність продукції українських підприємств та підвищити її конкурентоздатність. А також посприяє енергонезалежності країни та диверсифікації енергоринку. Турбогенератор на базі вихрових турбін, що дозволяє ефективно використовувати вторинні енергоресурси.