СТАЛО СТАЛО

Salix Energy: піонери вирощування енергетичних культур і законодавчих ініціатив

Salix Energy п’ять років працює над плантаціями біоенергетичних культур, зокрема енергетичної верби. Промисловий збір її деревної тріски дасть змогу забезпечити біомасою проекти в сфері виробництва тепла та електроенергії по "зеленому тарифу"

Власник, СЕО
Костянтин Богатов

Костянтин Богатов

акціонер, управляючий партнер

Салікс Енерджі
Салікс Енерджі
Салікс Енерджі
Салікс Енерджі
Салікс Енерджі
Салікс Енерджі
Салікс Енерджі
Салікс Енерджі
Салікс Енерджі

Село Стрільче, Волинська обл. та Київ

Сайт

"Мій досвід в агробізнесі до Salix Energy – прополювання моркви у тещі на дачі. Виходячи з цього, зробив помилковий висновок, що я гідний агроном", – посміхається Костянтин Богатов, керівний партнер і акціонер Salix Energy.

Шлях у поля

Шлях у поля почався з кризи 2008 року, коли Богатов і партнери, які володіли будівельною компанією Avanti-Development, зрозуміли, що розвиток галузі загальмувався. Одні проекти вони заморозили, решту – реалізували зі зниженою ефективністю.

Відтоді співвласники почали шукати, на чому зосередити зусилля. "Ми створили робочу групу, залучили зовнішнього експерта-модератора і обрали два варіанти", – згадує Богатов. Перший – аграрний бізнес, адже останнє, чим можна було похвалитися у цій країні, – земля. Він заохочував і невисоким порогом входження. Другий варіант – альтернативна енергетика. Уже тоді було зрозуміло, що політика стримування тарифів усередині країни і проблеми у торговельних відносинах з північним сусідом неминуче призведуть до подорожчання традиційних видів палива.

Вибрали другий варіант -  вкласти кошти у пелетний завод. Але постачальник обладнання застеріг: довгострокових поставок сировини для пелет в Україні ніхто не гарантує. «Ми зрозуміли, що без своєї сировинної бази виробляти продукт дуже ризиковано», – пояснює підприємець.

Якось партнери натрапили на інформацію про вирощування енергетичної верби на непродуктивних землях. "Верба – готове біопаливо. А непродуктивні землі – це відсутність конкуренції з класичним аграрним бізнесом. Крім того, ділянки не оброблялися років п'ятнадцять, тож нас радо зустріли у сільрадах", – говорить засновник Salix Energy.

Щоб вивчити світовий досвід і знайти потрібні сорти, Костянтин Богатов об'їздив сім європейських країн. Британський дослідницький інститут Ротамстед (який з 1843 року вивчає проблеми природокористування) консультував підприємців щодо технології вирощування верби.

Перші доходи

У грудні 2010 року була зареєстрована компанія Salix Energy. Перші саджанці шведської та польської селекції привезли з Польщі, їх висадили навесні 2011-го. Далі були експерименти з різними сортами верби, добривами, гербіцидами, доглядом, а також розмноженням. Помилялися, вчилися, аналізували, підвищували ефективність. Переконалися в тому, що не всі технічні рекомендації західних партнерів діють в Україні. Наприклад, стало зрозуміло, що шведська селекція краща, а показник вологості ґрунту є ключовим під час вибору локації.

Водночас, зважаючи на рекомендації Інституту біоенергетичних культур і цукрових буряків, дослідницький відділ Salix Energy вивів власний різновид енергетичної верби "Марцияна".

Перша плантація займала 130 га, тепер – 1700 га у Волинській і Львівській областях.

Після п'яти років інвестицій, які склали майже 5 млн євро, був зібраний перший урожай тріски і почалася реалізація саджанців. Дві третини доходу дає збут вербової тріски та теплопостачання у селищі Іваничі. Там у 2014 році компанія побудувала три біопаливні котельні, які забезпечують теплом усіх бюджетних споживачів населеного пункту.

Третина доходу – це продаж саджанців та послуги із садіння. Останніми зацікавилися українські компанії. Серед них є й ті, що самі експериментують з енергетичними культурами. Так, одна з компаній у Дніпропетровській області засадила близько 200 га міскантусом. У південних областях вирощують енергетичну тополю. Salix цього року також посадив першу плантацію маточника тополі.

Чому зростає попит на саджанці і тріску

Ринок біопалива в Україні тільки формується. Попит на саджанці та тріску стимулюють кілька факторів. Великі виробники ДСП, особливо зарубіжні, зацікавлені в українській сировині і скуповують її за першої можливості. В Україні зростає кількість котелень.

Активізувалися й польські компанії, що працюють з біопаливом. В Україні також зростає кількість котелень. І ще один фактор – потреба в деревині в зоні АТО.

"Донині на ринку був певний баланс, а що буде взимку – передбачити складно. Щонайменше ми очікуємо на зростання цін на  біопаливо", – говорить Богатов.

Перший урожай відправився до Польщі, адже волинські та львівські землі обрали не випадково. Із зростанням попиту на локальному ринку підприємець не виключає укладання контрактів і в Україні.

Крім комерційної діяльності компанія веде освітню роботу, сприяє законодавчим ініціативам, співпрацює з Державним агентством з енергоефективності та енергозбереження. Salix Energy – співорганізатор профільної Біоенергетичної асоціації України (UABIO).

У компанії працюють 28 співробітників. Але в пікові періоди під час збирання врожаю долучають до 200 робітників, зазвичай місцевих жителів.

Оскільки 90% земельного банку компанії – це непродуктивні землі, сільради охоче зустрічають у себе підприємців. За словами Богатова, торік до місцевих бюджетів компанія заплатила близько 450 тис. грн податків, майже 350 тис. грн склала орендна плата за землю. Цьогоріч стільки ж заплатили лише за перше півріччя. Тепловий бізнес заплатив близько 200 тис. грн. податків та оренди.

Крім того, комунальні установи в цих селах та місцеві жителі отримують можливість перевести опалення на біомасу. Наприклад, у селищі Іваничі вже тільки за минулий теплової сезон заощадили більше 1 млн. грн. Це, якщо порівняти опалення газом, що постійно дорожчає, з використанням палива, виробленим з енергетичної верби. Таким чином 1 млн. грн платежів і 1 млн. грн економії плюс  50 робочих місць - це мінімальний щорічний підсумок роботи Salix Energy для місцевої громади. 

Урожай вербових плантацій є основою для проектів з генерації тепла та електроенергії за "зеленим тарифом", сприяє заміщенню невідновлюваних джерел енергії. Тріска під час спалювання є СО2-нейтральною. Плантація енергетичної верби площею один гектар поглинає близько 200 тонн СО2 за три роки.

Співзасновник Salix Energy упевнений, що малий бізнес на місцевому рівні формує життя суспільства. І якщо успішних прикладів буде більше, то у селах з'являться хороші дороги, школи будуть завжди готові прийняти учнів, а в будинках буде тепло незалежно від ціни на газ.

Фото: Віталій Головін

Економіка

Упродовж п'яти років інвестиції склали майже 5 млн євро. Виведений власний сорт енергетичної верби «Марцияна». Перша плантація займала 130 га, тепер – 1700 га у Волинській та Львівській областях. Дві третини доходу дає збут вербової тріски та теплопостачання у селищі Іваничі. Там компанія побудувала три біопаливні котельні, які забезпечують теплом усіх бюджетних споживачів населеного пункту. А третину доходу приносить продаж саджанців та супроводжувальних послуг, якими зацікавилися українські компанії. Урожай вербових плантацій дає основу проектів з генерації тепла та електроенергії за «зеленим тарифом».

Екологія

Компанія використовує малопродуктивні землі. Тріска енергетичних плантацій є СО2-нейтральною. Плантація енергетичної верби площею один гектар поглинає з повітря понад 200 тонн СО2 за три роки. Зменшується використання традиційних енергоресурсів за рахунок заміщення біомасою. Збільшується біорізноманіття в ареалі вирощування плантацій.

Соціум

Створення близько 50 постійних і до 200 сезонних робочих місць у сільській місцевості. Зростання орендних платежів і податків у місцеві бюджети.