СТАЛО СТАЛО

Проект "А4": практичне втілення концепції "зеленого офісу"

Проект "А4" надає комплексні послуги з вивезення офісної макулатури та продає паперові вироби із вторинної сировини

Власник, СЕО
Юлія Бегма

Юлія Бегма

засновниця проекту "А4"

Проект А4
Проект А4
Проект А4
Проект А4
Проект А4
А4
А4
Проект А4

Місто: Київ

Сайт

Сторінка в Facebook

Бізнес Юлії Бегми, побудований на збиранні старого та продажу відновленого паперу, започатковано ще у 2010 році за спонсорської підтримки Рубіжанського картонно-тарного комбінату (Луганська область). Комбінат допоміг з транспортною логістикою та адмініструванням проекту. Послуги були безкоштовними, а "Клуб А4" налічував більше 300 клієнтів.

Коли у 2012 році ціна на ринку макулатури стрімко впала, водночас виникли проблеми і з виконанням зобов'язань з боку комбінату. Успіхи в залученні клієнтів обернулися величезними репутаційними втратами для проекту.

Юлія зареєструвалася як ФО-П і прийняла рішення самостійно налагоджувати паперовий бізнес, позбувшись раз і назавжди ілюзій щодо переваг надання безкоштовних послуг.

2014 рік довелося розпочинати з інвестицій у роботу сервісу. Бегма інвестувала у свою справу близько 16 тис. грн. Гроші були витрачені на софт для онлайн-замовлень, штанцформи для контейнерів, залучення двох працівників для перевезення макулатури та паперу, а також закупівлю паперової продукції.

Було розроблено ряд тарифних планів для клієнтів, які замовляють вивезення макулатури, що становили від 1000 до 3500 грн. на рік. Фіксовані тарифи допомагають Юлії заплатити "помірно пристойну" зарплату менеджерам і вимагати від них вчасного виконання замовлень та доброзичливого ставлення до клієнтів. 

Для виготовлення та розміщення в офісі клієнта контейнера для збирання макулатури спеціалісти проекту визначають оптимальний тарифний план для кожної компанії, потреби клієнтів у папері та паперових виробах із вторинної сировини і ведуть статистику точної кількості зібраної макулатури для подальшого використання кожною компанією у своїх корпоративних звітах та внутрішній комунікації.

Залучення до «зелених» ініціатив

Інші витрати проекту пов’язані з винайманням складу та виготовленням контейнерів для макулатури, а також закупівлею інших витратних матеріалів. Додаткових інвестицій потребує напрямок проекту, пов'язаний із виробництвом та реалізацією продукції з відновленого паперу чи картону. 

Натепер, за словами Юлії, пропозицією щодо вивезення макулатури користуються близько 50 компаній у Києві. Приблизно половина з них також замовляє продукцію із вторинної сировини. Цей показник подвоївся у порівнянні з минулим роком.

У 2014-му річний оборот підприємства склав приблизно 87 тис. грн. За перші два квартали 2015 року — 43 тис. грн.

Власниця прогнозує, що, якщо ситуація в країні не погіршиться, тенденція до збільшення обсягів збережеться і в наступному році.

Виробничі потужності вітчизняних картонно-паперових підприємств (зараз їх — дев'ять)  за умови їх повного завантаження у змозі переробити близько 900 тис. тонн макулатури в рік. Але внаслідок недостатнього розвитку системи збирання вторинної сировини та ринку вторинних ресурсів тисячі тонн паперу потрапляють на звалища, а на внутрішньому ринку спостерігається значний дефіцит макулатури, який покривається за рахунок імпорту, що значно впливає на ціну в Україні.

Вигоди від екологічного бізнесу

Вiн ініціює сортування відходів, зменшення перевезень, сприяє розвитку екологічно-дружніх навичок у співробітників компаній-замовників. Його діяльність сприяє збільшенню інтенсивності використання вторинної сировини та, відповідно, зменшенню використання первинної целюлози і пов’язаного з цим використання електроенергії та води. Контейнери для макулатури також виготовляються із відновлюваних матеріалів і по завершенні терміну використання переробляються знову.

За статистикою, 70% офісного сміття — це папір. А вторинна переробка тонни паперу рятує 15 дерев, зберігає 26 тис. літрів води та 240 літрів пального.

Фото: Тетяна Довгань, Віталій Головін

Економіка

Комерційно успішна модель сервісу зі збирання офісного паперу та виробництва паперових виробів із вторинної сировини. Інвестиції у відновлення бізнесу склали 16 тис. грн. У 2014 році річний оборот підприємства склав приблизно 87 тис. грн. За перші два квартали 2015 року — 43 тис. грн.

Екологія

Проект підтримує тренд щодо сортування відходів, зменшення перевезень, переробки макулатури, продажу паперу із вторинної сировини, розвитку екологічно-дружніх навичок співробітників підприємств.

Соціум

Компанія створює робочі місця у «зеленій» сфері і робить відрахування у соціальні фонди. Проект може бути започаткований у будь-якому місті-мільйоннику.