СТАЛО СТАЛО

"Гайдамаки": бізнес на екопродуктах, або на чому можна заробляти в селі

Городянин Сергій Заруба, переїхавши в село, що в районі Холодного Яру, не просто налагодив виробництво меду і натуральних воскових свічок. Він створив розважальний комплекс "Гайдамаки", де можна відпочити всією сім'єю — постріляти з арбалета або спробувати себе в ролі коваля. За три місяці цей напрямок повністю себе окупив

Власник, СЕО
Сергій Заруба

Сергій Заруба

власник

Гайдамаки
Гайдамаки
Гайдамаки
Гайдамаки
Гайдамаки
Гайдамаки
Гайдамаки
Гайдамаки
Гайдамаки
Гайдамаки
Гайдамаки
Гайдамаки
Гайдамаки

Село: Мельники, Черкаська обл.

"Гайдамаки" — кластер зеленого туризму в селі Мельники (Черкаська обл., Чигиринський район, місцевість під назвою Холодний Яр), що надає послуги у сфері зеленого туризму, займається бджолярством та вирощуванням натуральної полуниці.

Засновник екопоселення "Гайдамаки" Сергій Заруба — адепт здорового способу життя. Переїхавши близько 9 років тому із родиною з міста в село, він шукав можливість не тільки забезпечити своїх близьких, а й показати людям (як місцевим, так і міським), що в селі можливо створювати нові можливості для заробітку.

Екологічний відпочинок в екологічно чистому місці

Місцевість під назвою Холодний Яр була обрана ним не випадково — вона визнана однією з самих екологічно чистих зон в Україні. Крім того, місцевість багата на історичні та природні пам'ятки, як то 1000-літній дуб, Мотрин монастир, скіфські кургани. Щорічно Холодний Яр відвідує близько 200 тис. туристів. "Саме тому я обрав напрямок розвитку зеленого туризму та створення фермерських продуктів як один із способів популяризації здорового способу життя, — розповідає Сергій Заруба. — Я обираю ексклюзивні сегменти — мені нецікаво і невигідно займатися бізнесом, яким займаються всі. Я намагаюся знайти щось новеньке. За рахунок цього і висока прибутковість".

Перше, з чого він почав розвиток свого екопоселення, — розведення бджіл (чим займається й по сьогодні). Наразі його пасіка складається з 30 вуликів, які не обробляються хімречовинами, бджіл не підгодовують цукром, а мед відкачується тільки зрілим.

Український мед охоче купують в Європі, де він коштує в півтора рази дорожче. Але для експорту цього продукту необхідно пройти сертифікацію, яка дає право продавати його з маркуванням "Екопродукт" у європейських країнах. Вартість сертифіката становить 20 тис. грн. "Моя пасіка підходить під європейські екостандарти. Але я не хочу поспішати з отриманням сертифіката — спочатку необхідно наростити обсяги виробництва", — ділиться планами Заруба. Наразі продаж бджолосімей та продуктів бджільництва постійно зростає, попит перевищує пропозицію. Цей бізнес приносити Сергію близько 35-50 тис. грн на рік.

Сувеніри тем можуть бути екологічними

Три роки тому Сергій Заруба вирішив спробувати щось нове і почав відливати натуральні воскові свічки без використання парафіну. "Кілька років тому я зробив свою першу свічку, мені процес сподобався і я вирішив: чому б не зробити з цього ще один бізнес?. Спочатку я використовував звичайні формочки для кексів, потім навчився сам виготовляти форми для свічок", — розповідає підприємець.

За його словами, фігурні воскові свічки охоче купують як на туристичному маршруті, так і в інших містах України. Завдяки цьому обсяг виробництва за три роки зріс до 60 тис. грн на рік.

У 2015 році підприємець відкрив новий напрямок — бізнес-екологічний туризм. У розважальному комплексі "Гайдамаки" можна відпочити всією сім'єю — постріляти з арбалета або спробувати себе у ролі коваля.

Розважальний комплекс "Гайдамаки" за три місяці повністю себе окупив.

"Людям цікаво приїхати на природу і спробувати свої сили у влучності або у вправах із кувалдою, карбуючи монети. Я вважаю цей напрямок перспективним і буду розширювати спектр послуг", — каже Сергій.

У майбутньому підприємець планує відкрити новий напрямок — музей бджолярства, створити вулики-лежанки для лікувального відпочинку, а також розширити коло атракціонів, влаштувати проведення квестів та велоекскурсіі.

Наразі "Гайдамаки" — виключно сімейний бізнес, крім Сергія до нього долучилися одна з його дочок та дружина. Але з розвитком бізнесу Заруба планує працевлаштувати близько 20 жителів селища Мельники.

Фото: Володимир Трофімов

Економіка

Розважальний комплекс «Гайдамаки» почав працювати 1 квітня 2015 року та за три місяці повністю себе окупив. Також підприємець виробляє фігурні воскові свічки, які охоче купують як на туристичному маршруті, так і в інших містах України. Обсяг виробництва за три роки зріс до 60 тис. грн на рік. А ще постійно зростає продаж бджолосімей та продуктів бджільництва — натепер щорічний дохід складає 35-50 тис. грн на рік.

Екологія

При розведенні бджіл не використовуються хімікати. Свічки пакуються у паперові конверти, а мед у скляну тару. Воскові свічки, на відміну від парафінових, не забруднюють навколишнє середовище. Приклад екологічного способу життя.

Соціум

Працевлаштування місцевого населення.