СТАЛО СТАЛО

"Екотех": повний цикл від вирощування біопалива до спорудження і обслуговування котелень

Чи може бізнес бути одночасно для душі, екології і для заробітку? Власник компанії "Екотех" доводить: так, все це можна поєднати, створивши підприємство, що виконує повний комплекс послуг із впровадження екологічних технологій у сфері теплопостачання

Власник, СЕО
Василь Якубовський

Василь Якубовський

власник, СЕО

Місто: Київ

Сайт

Альтернативна енергетика — порівняно новий напрямок для українського бізнесу, але за останній рік з огляду на проблеми як із імпортними, так і з внутрішніми енергоносіями він став актуальним як ніколи. Втім, коли київський підприємець Василь Якубовський на початку двохтисячних прийняв рішення зайнятися виробництвом твердопаливних котлів, він навряд чи припускав, що Україні не вистачатиме не тільки газу, але й вугілля.

Закордонний досвід в українських реаліях

До ідеї займатися екологічними енергоносіями Василя Якубовського підштовхнула поїздка до Німеччини. Тоді він працював у деревообробному бізнесі — робив дерев'яний брус для будівництва будинків. І постійно дбав про скорочення витрат на опалення. Для тих, хто склеює дерев'яні вироби, найважливіше взимку, щоб температура у приміщенні була не нижчою за плюс вісімнадцять. Отож Василь мав забезпечити належне опалення в дуже великому цеху.

На той час у Західній Європі, зокрема у Німеччині, набували популярності альтернативні опалювальні системи, які дозволяли скоротити витрати на опалення та до того ж були менш шкідливими для оточуючого середовища.

Якщо це використовують у Європі, то чому б не запровадити те ж саме в Україні, подумав Якубовський і сконструював тоді перший свій котел — для власного підприємства. Це вирішило проблему з опаленням цеху, і стало зрозуміло, що ідея працює і має перспективи стати окремим бізнесом.

За словами Василя, найбільш привабливою у новій системі опалення для нього стала простота конструкції та експлуатації котлів на фоні високої ефективності палива. "Процес подачі палива і регулювання процесу горіння автоматизовано, само паливо не примхливе, його можна зберігати навіть на вулиці", — пояснює підприємець.

Для запуску нового виробництва він використовував особисті кошти і кошти співвласника – з моменту заснування понад 60 мільйонів гривень.

Як отримати до 30% економії на опаленні

Сьогодні його компанія "Екотех" створює котельні, що працюють на твердому паливі. На підприємстві інтегровано повний цикл — від вирощування рослин для палива до спорудження і подальшого обслуговування котелень. Щоправда, Якубовський визнає, що незважаючи на зміну ринкової ситуації з енергоносіями, зльоту попиту на "зелену" енергетику поки не спостерігається. "Споживачі, мабуть, ще просто не підрахували, що такі котли витрачають на 30% менше ресурсів для отримання тієї ж кількості тепла", — говорить підприємець.

"Ми вирощуємо рослини для палива самі — наприклад, енергетичну вербу, — розповідає Якубовський. — Енергетична верба — це швидкоростуча рослина, яка за три роки виростає до восьми метрів у висоту, дає з одного гектара 25 тонн сухої біомаси. Але це тільки один етап роботи. У нас є заводи, на яких з вирощених рослин ми виробляємо пелети. Також виготовляємо теплогенеруюче обладнання — тобто повністю автоматизовані з автоматикою, розробленою власними фахівцями, котли, які працюють на нашому паливі. На останньому етапі монтуємо котельні замовнику і надалі їх обслуговуємо".

За словами підприємця, "зелена" котельня потужністю 0,5 МВт обходиться замовникові у 920 тис. грн, але з урахуванням нових цін на газ (7,2 грн за кубометр) ці витрати повернуться дуже швидко (за 2-3 роки), адже ціна за тонну пелет у середньому становить 2,5 тис. грн, а їх спалювання дає до 3,8 Гкал теплової енергії з тони.

Інноваційною розробкою компанії "Екотех" є серія твердопаливних водонагрівних котлів типу КВу-м, процес роботи яких повністю автоматизований, що дозволяє досягти якісного згоряння палива та отримати коефіцієнт корисної дії котла до 90%. Аналогів такому котлу серед продукції вітчизняних виробників немає. Котли сертифіковані та зареєстровані у реєстрі "ЦДС Тиск" у системі "УкрСепро".

У робочому циклі котла на біопаливі відсутні вибухонебезпечні та забруднюючі довкілля речовини. А попіл, який утворюється у процесі горіння біопалива, можливо використовувати повторно як добриво.

Попит далекий від зашкалювання

Але, незважаючи на всі плюси, на котли на нестандартному паливі попит далекий від зашкалювання. Причин тому дві — низька інформованість потенційних споживачів про існуючу можливість зекономити і специфічна опалювальна система, яка повинна закладатися на етапі проектування об’єктів, що будуть опалюватися.

Тому паралельно з бізнесом Василь Якубовський веде і просвітницьку діяльність. Підприємець наразі працює з державними підприємствами. Приміром, будував котельні для військової частини в Ічні на замовлення Міноборони, а також для шкіл. Один з найбільших реалізованих проектів — для київського ботанічного саду. Котельня, що дозволяє опалювати 50 тис. квадратних метрів, була побудована за два з половиною місяці.

"Усього реалізовано 14 проектів  - збудовано і введено в експлуатацію твердопаливні котельні сумарною потужністю 25 мегават", — підраховує підприємець. Збудовано два заводи з виробництва паливних пелет загальною потужністю 9600 тон в рік.

У компанії трудиться на постійній основі — 56 працівників. В опалювальний сезон — 95.

Якубовський каже, що із задоволенням налагодив би співпрацю з приватними підприємствами, проте вбудовувати систему опалення потрібно на етапі будівництва, а коли приватний інвестор замовляє проект, у ньому зазвичай передбачена традиційна система опалення. Саме тому Якубовський співпрацює з кількома архітекторами, які пропонують своїм клієнтам альтернативні системи опалення.

"Головна складність у тому, що замовнику часто важко повірити, як можна трьох- чи восьмимегаватну котельню зробити на пелетах", — сміється вiн.

Майже все виробниче обладнання "Екотех" зроблено в Україні. За словами Якубовського, його підприємство виробляє до 70% необхідного обладнання для виробництва котлів і палива, решта 30% — це в основному циркуляційні насоси, вентилятори піддуву, кабельна продукція і шнеки — він закуповує в основному українського виробництва.

Хоча бізнесмен і визнає, що українське обладнання значно програє імпортному за якістю і інколи доводилося відмовлятися від споживчого патріотизму і закуповувати закордонне обладнання. Зараз, правда, на тлі змін курсу українське обладнання здається не таким вже й поганим.

І, сподівається Василь Якубовський, чим більше компаній на українському ринку почнуть випускати екокотли, тим більше з'явиться виробників комплектуючих для їх виробництва.

Фото: Віталій Головін

Економіка

Єдине в Україні підприємство, що виконує повний комплекс послуг із впровадження екологічних технологій у сфері теплопостачання: вирощує енергетичну вербу, проектує та будує заводи з виробництва пелет, розробляє та виготовляє власні твердопаливні котли, проектує та будує твердопаливні котельні на базі власних котлів і автоматики, виробляє та продає теплову енергію. Реалізовано 14 проектів котельних сумарною потужністю 25 мегават. Збудовано два заводи з виробництва паливних пелет загальною потужністю 9600 тонн у рік. Інноваційною розробкою компанії «Екотех» є серія твердопаливних водонагрівних котлів типу КВу-м.

Екологія

Біопаливо заміняє природний газ і тим самим зменшує забруднення довкілля під час згоряння палива. У робочому циклі котла відсутні вибухонебезпечні та отруйні речовини. Попіл, який утворюється у процесі горіння біопалива, можна використовувати повторно як добриво.

Соціум

Випуск нових котельних на пелетах створює нові робочі місця та дає можливість сільськогосподарським підприємствам використовувати рослинні відходи для виробництва біопалива. «Екотех» реконструює старі котельні у держустановах, покращуючи надійність теплопостачання у холодну пору року. Компанія також займається спонсорською підтримкою бюджетних установ, бере участь у фінансуванні та проведенні екологічних форумів і конференцій, а також дитячих спортивних змагань.