СТАЛО СТАЛО

АмеліАрт Україна: на виробництво тонни брикетів із соломи витрачається всього 300 грн.

Компанія "АмеліАрт Україна" продає в Україні обладнання для виробництва палива із соломи польського виробника Asket, яке дає можливість переробляти солому в брикети безпосередньо на полі відразу після збирання урожаю

Власник, СЕО
Надія Лисецька

Надія Лисецька

співвласник компанії

Мiсто: Вінниця

Сайт

Займатися дистрибуцією обладнання для виробництва дешевого і екологічно чистого палива вінницька компанія "АмеліАрт Україна" почала близько восьми років тому, коли про переробку соломи в брикети особливо ніхто не думав. "Зазвичай солому на полях просто знищували. Її спалювали і разом з тим знищували родючий шар ґрунту. Збирали солому для подальшого використання лише великі  холдинги", — згадує Надія Лисецька, співвласник компанії "АмеліАрт Україна".   

Саме в той час представники компанії поїхали до Польщі вивчати досвід ведення сільського господарства, де й познайомилися із Романом Длугі, засновником компанії Asket. Підприємству близько 30 років. Завод компанії Asket розташований поблизу кордону з Німеччиною. Тривалий час підприємство спеціалізувалося на виробництві деталей для компанії Boeing. Інженер за освітою, Роман Длугі також займався фермерством, що й підштовхнуло його розпочати виробництво обладнання для сільського господарства — установок для виготовлення паливних брикетів із соломи.

Переваги обладнання

У обладнання компанії Asket є декілька особливостей. По-перше, воно мобільне, легко транспортується, що дає можливість переробляти солому в брикети безпосередньо на полі відразу після збирання врожаю зернових культур. Це суттєво здешевлює логістику виробництва брикетів.

По-друге, сировина, тобто солома, не потребує попереднього сушіння — її можна використовувати вологою, що також спрощує та здешевлює процес виробництва брикетів.

"Можна використовувати солому відразу "з поля" з вологістю до 35%. Попередньо сушити не потрібно. Така сировина навіть краще переробляється", — зазначає Надія Лисецька. При виготовленні брикетів не використовуються будь-які інші компоненти, хімічні речовини, наповнювачі чи клеї.

Третя суттєва перевага, відзначає підприємниця, полягає в тому, що на відміну від паливних пелет, для спалювання яких потрібні спеціальні котли для твердого палива, солом’яні брикети можуть спалюватися у будь-яких котлах, пічках тощо, що зазвичай використовуються для спалювання вугілля чи деревини. У брикетах є спеціальний отвір, завдяки чому вони повністю згорають, залишається лише невелика кількість попелу, який є екологічно чистим і може використовуватися як сільськогосподарське добриво.

Вартість обладнання залежить від його продуктивності. Найменша продуктивність — 80 кг брикетів  за годину, вартість близько 16 тис. євро. Найбільш потужна лінія має продуктивність 1,4 тонни брикетів за годину, вартість — близько 200 тис. євро.

Собівартість виробництва тонни брикетів складає близько 300 грн. Для порівняння: вартість тонни кам’яного вугілля — 2,5-3 тис. грн., а теплотворність (МДж/кг) брикетів із соломи і вугілля майже однакова, говорить Лисецька.

Можливість часткового виробництва

Основні покупці обладнання — фермери та невеликі аграрні підприємства. За словами Надії Лисецької, попит на обладнання росте з кожним роком, особливо зараз, коли вартість енергоресурсів зростає майже щомісяця. Компанія "АмеліАрт Україна" поставляє обладнання по всій Україні.

Вона співпрацює з вінницькою компанією "Вольтаж груп", що здійснює монтаж та технічну підтримку обладнання. Інженери компанії пройшли навчання в Польщі.    

За умови подальшого зростання попиту компанія "АмеліАрт Україна" розглядає можливість часткового виробництва обладнання в Україні, що могло б здешевити вартість продукції. "У Вінниці є декілька підприємств, на базі яких можна збирати обладнання із польських деталей. Голова компанії Asket Роман Длугі уже відвідував вінницькі заводи і залишився задоволеним їхньою роботою", — розповідає Надія Лисецька.

Ще одна необхідна умова співпраці — політична та економічна стабільність в Україні. "Ситуація в Україні на даний момент не надто приваблива в очах закордонних інвесторів", — говорить Лисецька. Орієнтовний обсяг необхідних інвестицій у запуск виробництва обладнання у Вінниці в компанії "АмеліАрт Україна" поки назвати не змогли.

В компанії натепер працюють 12 осіб.

Фото: Віталій Головін

Економіка

Компанія «АмеліАрт Україна» є офіційним дистриб’ютором обладнання для виробництва паливних брикетів із соломи польського виробника Asket. Вартість обладнання залежить від його продуктивності. Найменша продуктивність — 80 кг брикетів за годину, вартість 16 тис. євро. Найбільш потужна лінія — продуктивність 1,4 тонни брикетів за годину, вартість — близько 200 тис. євро.

Екологія

Солом’яні брикети — екологічно чисте паливо з відновлювальних джерел енергії. Після спалення залишається невелика кількість попелу, який є екологічно чистим і може використовуватися як сільськогосподарське паливо. Собівартість виробництва тонни брикетів складає близько 300 грн. Для порівняння: вартість тонни кам’яного вугілля — 2,5-3 тис. грн, а теплотворність (МДж/кг) брикетів із соломи і вугілля майже однакова.

Соціум

Виробництво дешевого палива, що дасть можливість зменшити використання імпортних енергоресурсів, у тому числі російського природного газу та вугілля. Збільшення робочих місць на селі — працевлаштування людей, які будуть виготовляти солом’яні брикети на польському обладнанні.